LatoKażdego roku o tej samej porze, czyli latem 60 procent Polaków odbywa urlop, spora część z nich decyduje się na wyjazdy zagraniczne, jednak wiele zależy od wysokości cen oraz dostępności atrakcyjnych wakacyjnie destynacji. Polskie porty lotnicze przygotowują bogate w nowości siatki połączeń specjalnie na okres od czerwca do sierpnia, dlatego na polskie niebo wracają samoloty odbywające loty sezonowe. Z całą pewnością największym wydarzeniem tego 2012 roku w polskiej branży lotniczej jest pojawienie się nowych polskich linii lotniczych OLT Express, dużo mniej spektakularne i widoczne dla przeciętnego podróżnego była inauguracja lotów przez między innymi linię Air One i Volotea.

Oferta portu lotniczego Balice

Rewolucję przeszła oferta portu lotniczego Balice w Krakowie, gdzie pojawiło się aż 20 nowych kierunków między innymi na Maltę, do Malagi, Barcelony-Girony, czy Budapesztu i Pizy. Nowości wprowadziła tania linia lotnicza Ryanair, która po uruchomieniu bazy we Wrocławiu, poszerza swoją ofertę w Polsce. Wybierając Kraków na miejsce swojego odlotu warto zwrócić również uwagę na wschodnią ofertę, a wśród nich połączenie do Kijowa za pośrednictwem Aerosvit, oraz do Moskwy samolotami Aerofłotu. Balice polecają również takie kierunki jak Liverpool, Sztokholm oraz Helsinki. OLT Express również operuje z Krakowa, obok niego z nowych przewoźników znajdziemy także linię lotniczą Volotea z ofertą przelotów do Włoch-Wenecji oraz debiutującego przewoźnika WOW Air.

Obfitą letnią propozycję oferuje lotnisko Okęcie oraz port lotniczy w Modlinie. Warszawa może pochwalić się lotami Bejrutu i Belgradu, gdzie zabierze nas nasz narodowy przewoźnik linia LOT. Ponadto pojawił się Pekin, który zastąpił połączenie do Hanoi.. Z kolei Wizz Air w wakacje udostępnia między innymi takie kierunki jak Bourgas i Madryt, początkowo realizowane będą z Warszawy, jednak już 18 lipca zostaną przekserowane do portu w Modlinie, a w ich miejsce pojawią się loty do Stavanger i Budapesztu. Z dniem 1 czerwca Lotnisko Warszawa Modlin stanie się komplementarnym portem wobec warszawskiego lotniska, szczególnie dla tanich linii lotniczych, bowiem opłaty będą dużo niższe.

Najwięcej nowych połączeń pojawiło się we Wrocławiu, gdzie ekspansję rozpoczął Ryanair. Wśród nowych kierunków jest Alicante, Malaga, Barcelona, Paryż, Malta, Wenecja i Kreta. Połączenia te od lat cieszą się sporą popularnością wśród polskich turystów w czasie okresu wakacyjnego. We Wrocławiu otwarto ostatnio nowy terminal, a wprowadzenie nowych połączeń oznacza, że nowy terminal obsługiwał będzie 40 regularnych połączeń i 23 kierunki czarterowe tylko w sezonie letnim.

Konkurencją dla krajowych połączeń lotniczych realizowanych przez OLT Express jest oferta linii lotniczych Eurolot. Wszyscy z niecierpliwością czekali na nową ofertę połączeń lotniczych linii Wizz Air realizowanych z podwarszawskiego lotniska w Modlinie. Port ten jest bardzo atrakcyjny dla tanich linii lotniczych, gdzie wprowadzone są niższe opłaty.