AzjaFirma Amadeus zajmująca się opracowywaniem systemów rezerwacji biletów lotniczych wykonała badania na temat lotniczego ruchu pasażerskiego. Zbadane zostały światowe trendy związane z popytem pasażerów dla poszczególnych regionów, krajów i portów lotniczych, porównany został rok 2011 do 2010. Wyniki dla wielu mogą być zaskakujące, bowiem najszybciej rozwijającym się rynkiem z zakresie podróżowania transportem lotniczym jest Azja. W badaniu ograniczono wybór do przelotów z jednego do drugie miasta bez względu na to ile przesiadek czeka pasażerów po drodze. Okazuje się, że wśród dziesiąci wybranych tras pod względem intensywności siedem przypada właśnie na region Azji. Wzrosty odnotowały także Indonezja, Filipiny oraz Chile.

Zwycięzcą rankingu jest Azja, ponieważ to właśnie stamtąd najczęściej wykonywane są połączenie do Ameryki Północnej oraz Europy. Dynamika wzrostu uplasowała się na poziomie 9 procent, całkiem niezły wynik, bo 6 procent Azja notuje również na trasach na Bliski Wschód, gdzie obsługiwanych jest aż 38 milionów pasażerów na rok. Spadek w ubiegłym roku zanotowały rejsy z Afryki do Europy i w drugą stronę. W r. 2010 było ich o 2 procent więcej niż rok temu. Była to jedyna badana para regionów, gdzie w 2011 r. ruch zmniejszył się w istotnym stopniu.

Tyle jeśli chodzi o dynamikę rozwoju, natomiast jeśli pod uwagę bierzemy liczbę pasażerów niekwestionowanym liderem jest Ameryka Północna i Europa. W zeszłym roku linie lotnicze operujące pomiędzy tymi kontynentami obsłużyły ponad 60 milionów osób. Natomiast między Azją i Europą z transportu lotniczego skorzystało ponad 53 milionów pasażerów, Pomiędzy obiema Amerykami, czyli Łacińską i Północną podróżowało w zeszłym roku blisko 47 milionów pasażerów.

AzjaW badaniu Amadeus przyjrzał się również liczbie przesiadek. Okazuje się, że co druga osoba podróżująca pomiędzy Azją, Europą i Ameryką Północną przynajmniej raz korzystała z przesiadki. Na trasach wewnątrz Azji przesiadki dotyczą tylko 7 procent wszystkich pasażerów, zaś w Europie co dziesiąty pasażerów, aby dotrzeć do celu swojej podróży musiał się przesiadać. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w Ameryce Północnej, tam aż 31 procent podróży związanych jest z przynajmniej jedną przesiadką. Średni współczynnik przesiadek dla dziesięciu największych portów lotniczych w Azji wynosi tylko 19 procent, a dla Europu i Ameryki Północnej odpowiednio 32 i 45 procent.

Największy wzrost całkowitej liczby obsłużonych pasażerów zanotowały państwa BRIC, czyli Brazylia, Rosja, Indie oraz Chiny. Zaczynając od końca chiński rynek lotniczy obsłużył aż o 19 milionów więcej pasażerów w 2011 roku niż w 2010. Na drugim miejscu znalazła się Rosja z wynikiem 12 milionów klientów, podium zamykają Indie, gdzie nastąpił wzrost o 8 milionów osób. Państwa BRIC-u zamyka Rosja z wynikiem 6 milionów pasażerów. Piątym rynkiem o najwyższym wzroście była Indonezja, gdzie w r. 2011 przewieziono o 5 mln pasażerów więcej, niż w r. 2010.